גודל טקסט      
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על על בית החולים
על בית החולים
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners

"רפואה בגובה העיניים"

במסגרת ההרצאות לקהל הרחב שכותרתם: "רפואה בגובה העיניים", הרצה ד"ר גפל, מנהל מחלקת פנימית ג' על מניעת נזק לכליות כתוצאה מלחץ דם וסוכרת בפני אולם מלא מפה לאוזן.
ד"ר גפל מרצה

לפניכם תקציר הרצאותו:

 

ד"ר גפל החל את הרצאתו במצגת והסביר על מיקום הכליות  ומה תפקידן של הכליות.
"בגוף האדם יש שתי כליות, והן ממוקמות משמאל ומימין לעמוד השדרה, מעט מעל המותן. כאשר הדם זורם דרך הכליות, יחידות קטנטנות הפועלות כפילטר, הנקראות נפרונים, מסננות החוצה את פסולת וחומרים נוספים, ומשחררות אותם החוצה כשתן.
במשך הזמן, סוכר גבוה בדם יכול להזיק ליחידות סינון אלו, והן לא יוכלו לבצע את תפקידן. כאשר מתחיל הנזק להתרחש, לא ניתן לתקן אותו.  מחלת כליות בשלבים מתקדמים או סופיים מצריכה השתלת כליה או דיאליזה.
.
זיהוי וטיפול בבעיה בשלב מוקדם, עשוי להאט את התהליך או אפילו לעצור אותו. כאשר הכליות מתפקדות בעשרה אחוז מהתפוקה הנורמאלית או פחות, יש למצוא דרך חליפית בכדי לבצע את פעילותן. 
כאשר הכליות אינן מתפקדות, מנקים את הדם בדיאליזה.
הדם מנוקה במכונה, בבית החולים או במרפאה או לפעמים בבית. הדם עובר דרך המכונה, אשר מוציאה ממנו את כל החומרים שאינם רצויים ומחזירה אותו לחולה
יש לציין כי ניתן לחיות עם כליה אחת בלבד.


לחץ דם מאוזן:

לחץ דם גבוה יוצר עומס נוסף על הכליות, ויש לטפל בו מיידית בעזרת תרופות מתאימות ושינויים בתזונה  . דיאטה דלת מלח  יכולה לעזור להפחית את לחץ הדם, וכדאי לקבל ייעוץ מדיאטנית. פעילות גופנית והפחתה במשקל עודף יכולות גם הן להפחית לחץ דם.

בדיקת קראטינין:

ודאו שהרופא ישלח אתכם לבדיקת דם לאיתור קראטינין (Creatinine), מוצר פסולת המופק מפעילות השרירים. בדרך כלל, הכליות יכולות להסיר חומר זה מהדם. הצטברות של קראטינין בדם מעל רמה מסוימת מורה שהכליות מאבדות את היכולת שלהן לתפקד כראוי. 

הרצאתו המרתקת של ד"ר גפל האירה בפני הקהל באור חדש את חשיבות תפקיד הכליות  והשמירה עליהן.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד